Seniorzy z Drzewicy prekursorami speed-ballu
Swoim zaangażowaniem i determinacją mogliby zarazić niejednego młodego – i to właśnie robią. Seniorzy z Drzewicy nie od dziś wyróżniają się dużą aktywnością fizyczną i promowaniem sportowego trybu życia. Jedną z ich specjalizacji jest bez wątpienia speed-ball. Inicjatywy i projekty podejmowane przez nich w tym obszarze nie tylko przynoszą korzyści dla zdrowia, lecz także są pięknym przykładem integracji międzypokoleniowej.
Początki speed-ballu nie sięgają daleko, bo lat 60. ubiegłego stulecia. Innowacyjna dyscyplina narodziła się w Egipcie dość przypadkowo. Kiedy dziesięcioletni Hussein Lotfy trenował tenis ziemny ze swoim ojcem Mohamedem, mężczyzna zauważył, że w trakcie treningów wiele piłek ulega zniszczeniu. Aby zapobiec ich marnowaniu, wymyślił stosunkowo prosty sposób na poprawienie refleksu chłopca: połączenie piłki ze statywem przy pomocy żyłki tak, aby po uderzeniu rakietą piłka mogła obracać się bez przeszkód dookoła statywu. Szybko okazało się, że to działa, ponadto przynosi szereg dodatkowych korzyści – poza refleksem pozwala ćwiczyć szybkość, kondycję i siłę.
Tak oto zrodził się pomysł nowego sportu wykorzystującego rakiety i piłki. Beach-ball, bo tak pierwotnie nazywała się gra, zaczął błyskawicznie przyciągać entuzjastów. W pewnym momencie było ich tak wielu, że postanowiono wykorzystać potencjał drzemiący w rekreacyjnej rozrywce plażowej i przekształcić ją w odrębną dyscyplinę sportową. W taki sposób powstał speed-ball.
Egzotyczna rozgrywka w Polsce
Nowa rozgrywka przeszła długą drogę – ostateczny kształt przybrała w 1984 r. i od tego czasu jest chroniona patentem pod nazwą „speed-ball”. Do Polski przywędrowała w 2014 r. i w krótkim czasie podbiła serca zawodników w niemal wszystkich województwach – a szczególnie w łódzkim. To właśnie tę dyscyplinę upodobali sobie seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Drzewicy. W ramach projektu „Sportownia Seniorów” wzięli udział w Akademii Speed-ballu, a zasady gry przedstawił im sam Zbigniew Bizoń – mistrz Polski i brązowy medalista mistrzostw świata w tej dyscyplinie.
Nowa aktywność sportowa szybko przypadła uczestnikom do gustu. Nic dziwnego – względnie łatwo ją opanować. Piłeczkę używaną do gry, przymocowaną do stojaka na półtorametrowej żyłce, należy za pomocą rakietki uderzać w taki sposób, by rotowała wokół masztu. Dyscyplina jest niezwykle elastyczna – rozgrywki odbywają się w systemie jeden na jeden, w deblu (rywalizacja dwóch drużyn dwuosobowych) oraz w sztafecie. Mimo swojej prostoty speed-ball przynosi szereg korzyści zdrowotnych: nie obciąża stawów, pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, wzmacnia wytrzymałość, a do tego, jak każda aktywność fizyczna, poprawia samopoczucie. To sprawia, że ten sport mogą uprawiać praktycznie wszyscy, niezależnie od wieku, poziomu sprawności fizycznej czy kondycji. Dlatego z dużą pasją i zaangażowaniem sięgają po niego seniorzy z UTW w Drzewicy – i to nie bez sukcesów.
Speed-ball na medal
W 2019 r. w Myślenicach odbyły się I Mistrzostwa Polski Seniorów w Speed-Ballu. Na sportowej imprezie nie zabrakło graczy z Drzewicy, którzy wręcz zdominowali mistrzostwa – przywieźli z nich aż pięć medali. To jeszcze bardziej zmotywowało członków UTW do pogłębiania sportowej pasji i ćwiczenia swoich sił w nowatorskich rozgrywkach. Do następnych zawodów drzewiccy seniorzy przygotowywali się pod okiem Marii Smolarskiej na zajęciach realizowanych w ramach projektu „Łódzkie Senior Plus”. Regularne ćwiczenia przyniosły imponujące efekty: II Mistrzostwa Polski Seniorów w Speed-Ballu zakończyły się dla reprezentantów Drzewicy aż 15 medalami. Sportowe osiągnięcia podtrzymali oni również w kolejnych edycjach zawodów, w latach 2021 i 2022, zdobywając odpowiednio 20 i 12 medali.
Gratulując członkom drzewickiego UTW sukcesów, burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski przyznał: Dobre wyniki na kolejnej imprezie rangi mistrzowskiej tylko potwierdzają, że Drzewica staje się jednym z najważniejszych miejsc na speed-ballowej mapie naszego kraju. Trudno doszukiwać się w tym stwierdzeniu cienia przesady – i nie chodzi wyłącznie o kolejne medale wzbogacające kolekcję osiągnięć UTW. Poza udziałem w ogólnopolskich rozgrywkach seniorzy z Drzewicy mocno angażują się w promowanie nowej dyscypliny sportowej i zachęcanie mieszkańców swojego województwa do aktywności fizycznej.
Prekursorzy i promotorzy nowego sportu
Chociaż speed-ball przywędrował do Polski stosunkowo niedawno, seniorzy z Drzewicy niemal od razu dostrzegli potencjał tej dyscypliny, a wraz z nim – potrzebę zarażania tą pasją innych. Już w grudniu 2018 r., a więc zaledwie cztery lata po odkryciu tego sportu w naszym kraju, w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Łodzi odbyło się spotkanie uczestników biorących udział w projekcie „Łódzkie dla aktywnych seniorów”. Jednym z punktów programu był pokaz gry w speed-ball w wykonaniu uczestników drzewickiego UTW – Ireny Kwiecień i Bogdana Piekarskiego, trenowanych przez Marię Smolarską i Przemysława Wolana.
Na samym pokazie się nie skończyło. Niecałe dwa lata później, z początkiem 2020 r., do Drzewicy zjechali się reprezentanci UTW oraz Rad Seniorów, aby przez trzy dni uczestniczyć w treningach, doskonalić umiejętności w speed-ballu oraz dzielić się doświadczeniami i dobrymi praktykami ze swoich organizacji. Sprawdzianem skuteczności warsztatów były oczywiście zawody: I Drzewicki Integracyjny Turniej Speed-balla. W jego trakcie seniorzy mieli okazję stanąć w szranki i poczuć ducha sportowej rywalizacji, ale i zintegrować się wokół wspólnej pasji. Jak przyznała Izabela Janczak-Bizoń ze Stowarzyszenia Sportownia: Bardzo cieszymy się, kiedy widzimy, jak rośnie społeczność seniorów, którzy trenują speed-ball. Każdy wyjazd scala tę społeczność. Co więcej, z każdym spotkaniem obserwujemy rosnący poziom gry. I to jest wspaniałe.
„Szybciej, wyżej, silniej – razem”
Pasja do nowej dyscypliny sportowej spaja nie tylko społeczność seniorów. Działania promujące speed-ball członkowie drzewickiego UTW kierują również do młodzieży i dzieci. Efekty wspólnych treningów można zaobserwować chociażby w czasie Mistrzostw Drzewicy w Speed-ballu. Impreza popularyzująca tę dyscyplinę, zorganizowana w latach 2021 i 2022, zgromadziła kilkudziesięciu studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy. Zeszłoroczna odbyła się pod olimpijskim hasłem: „Szybciej, wyżej, silniej – razem”. Przyświecająca zawodnikom maksyma szczególnie dobitnie wybrzmiała w dobie pandemii. Kierując się nią, drzewiccy speed-balliści – zarówno starsi, jak i młodsi – pokazali, jak ważne są międzyludzka solidarność, wspólne działanie oraz troska o siebie nawzajem.
Rozgrywki speed-ballowe to niejedyna forma integracji międzypokoleniowej inicjowana przez członków drzewickiego UTW. Seniorzy z województwa łódzkiego odpowiadają też za inne ciekawe przedsięwzięcie. Opracowany przez nich projekt „Questem po Drzewicy – turystyczny charakter miasta. Łączymy pokolenia” to propozycja spaceru po mieście leżącym we wschodniej części województwa łódzkiego – innowacyjnego, bo prowadzącego śladem wierszowanych wskazówek przybliżających jego historię. Podążanie za nimi pozwala zdobyć upragniony skarb i poszerzyć znajomość regionu, a to wszystko w ruchu – długą na 3,2 km trasę można pokonać pieszo lub na rowerze. Choć spacer ulicami miasta jest zdecydowanie mniej wymagający niż speed-ball, stanowi idealny dowód na to, że aktywność fizyczną można i warto uprawiać wszędzie. Seniorzy z UTW w Drzewicy są tego najlepszym przykładem.
Cytaty w tekście pochodzą ze stron internetowych:
https://www.drzewica.pl/content/drzewiccy-seniorzy-kolejny-raz-multimedalistami-mistrzostw-polski-w-speed-ballu,
Senioralia-Partnerzy