Doprawianie solą przy stole jest niebezpieczne dla zdrowia

Szkodzi wszystko, czego dostarczamy organizmowi w nadmiarze. Badacze z Tulane University School of Public Health and Tropical Medicine w Nowym Orleanie ustalili, że dosalanie posiłków przy stole niesie ryzyko wcześniejszej śmierci. Orzekli, że stałe dodawanie soli do potraw skraca średnią długość życia o ponad dwa lata w przypadku mężczyzn i o półtora roku w przypadku kobiet. Wyniki badań nie objęły przyprawiania podczas procesu gotowania. Według naukowców dowody są na tyle przekonujące, że powinno się rozważyć unikanie przyprawiania posiłków przy stole.

Źródło: 123RF

Nawet skromne ograniczenie spożycia sodu poprzez dodanie mniejszej ilości soli do potraw przy stole lub rezygnację z niej może przynieść znaczne korzyści zdrowotne. Ustalenia oparto na wynikach badania UK Biobank – ośrodka referencyjnego dla światowych badań naukowych – podczas którego przez dziewięć lat monitorowano ponad pół miliona uczestników. Około 70% spożywanego sodu w populacji zachodniej pochodzi z przetworzonej i przygotowanej żywności, przy czym źródłem 8–20% jest sól dodawana przy stole.

Zdrowa ilość soli to dla dorosłego człowieka 1 g dziennie, ale większość spożywa jej aż 10 razy więcej. Duża ilość soli znajduje się w przekąskach, fast foodach, serach, wędlinach, konserwach, przetworach, sosach i pieczywie.

Nadmierne spożycie soli jest niebezpieczne dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju nadciśnienia tętniczego, osteoporozy, raka żołądka, chorób nerek, otyłości i demencji, zaostrza przebieg cukrzycy oraz astmy.

Źródła: