Osiem szklanek wody dziennie to dla większości ludzi za dużo

W poradnictwie zdrowotnym często zaleca się wypijanie 2 litrów wody dziennie. Jednak wyniki prac naukowców z Narodowego Instytutu Innowacji Biomedycznych, Zdrowia i Odżywiania w Japonii, opublikowane w czasopiśmie „Science”, sugerują, że ludzie spożywają dużo wody wraz z pożywieniem, dlatego wiele osób potrzebuje tylko około 1,5–1,8 litra wody dziennie.

Źródło: 123RF

Poprzednie szacunki zapotrzebowania na wodę zwykle ignorowały zawartość wody w żywności, tymczasem może ona stanowić znaczną część całkowitego jej spożycia. Kiedy jemy mięso, warzywa, ryby, makaron i ryż, pokrywamy około 50% zapotrzebowania na wodę wprost z pożywienia. Ogórki albo pomidory składają się w 95% z wody. Niewiele mniej, bo 90%, zawierają truskawki, borówki i inne owoce jagodowe. Dużej ilości wody dostarczają też zupy.

Należy jednak mieć na uwadze, że wraz ze starzeniem się organizmu całkowita ilość wody zmniejsza się w nim o 15%. Na odwodnienie narażeni są zwłaszcza ci seniorzy, którzy w rezultacie udaru mózgu, demencji czy choroby Parkinsona mają zaburzenia połykania, problem z nadmiernym wydzielaniem potu, są długotrwale leżący, otyli, cierpią na biegunkę, wymioty i choroby przewlekle, m.in. nerek, ograniczają spożycie płynów w obawie przed nietrzymaniem moczu i przekroczyli 85. rok życia.

Źródła: