Doprawianie solą przy stole jest niebezpieczne dla zdrowia
Szkodzi wszystko, czego dostarczamy organizmowi w nadmiarze. Badacze z Tulane University School of Public Health and Tropical Medicine w Nowym Orleanie ustalili, że dosalanie posiłków przy stole niesie ryzyko wcześniejszej śmierci. Orzekli, że stałe dodawanie soli do potraw skraca średnią długość życia o ponad dwa lata w przypadku mężczyzn i o półtora roku w przypadku kobiet. Wyniki badań nie objęły przyprawiania podczas procesu gotowania. Według naukowców dowody są na tyle przekonujące, że powinno się rozważyć unikanie przyprawiania posiłków przy stole.
Nawet skromne ograniczenie spożycia sodu poprzez dodanie mniejszej ilości soli do potraw przy stole lub rezygnację z niej może przynieść znaczne korzyści zdrowotne. Ustalenia oparto na wynikach badania UK Biobank – ośrodka referencyjnego dla światowych badań naukowych – podczas którego przez dziewięć lat monitorowano ponad pół miliona uczestników. Około 70% spożywanego sodu w populacji zachodniej pochodzi z przetworzonej i przygotowanej żywności, przy czym źródłem 8–20% jest sól dodawana przy stole.
Zdrowa ilość soli to dla dorosłego człowieka 1 g dziennie, ale większość spożywa jej aż 10 razy więcej. Duża ilość soli znajduje się w przekąskach, fast foodach, serach, wędlinach, konserwach, przetworach, sosach i pieczywie.
Nadmierne spożycie soli jest niebezpieczne dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju nadciśnienia tętniczego, osteoporozy, raka żołądka, chorób nerek, otyłości i demencji, zaostrza przebieg cukrzycy oraz astmy.
Źródła: