Ćwiczenia w domu bez kosztownych sprzętów? To możliwe!

Długie wieczory, kapryśna pogoda i niskie temperatury skutecznie zniechęcają do ruszania się z domu. Zamiast wyjść na plac zabaw, pojechać na wycieczkę rowerową czy wybrać się na spacer, chętniej przesiadujemy na kanapie. Jesienne miesiące wcale nie muszą jednak oznaczać spadku formy i przybierania na wadze. Zdrowy i aktywny tryb życia niekoniecznie wiąże się z kosztownymi wizytami w siłowni i zakupem sprzętu do ćwiczeń. Nieskomplikowaną gimnastykę można wykonywać nawet podczas oglądania telewizji.

Old caucasian woman on mat doing cat stretch posture for spine.

Zobacz przykładowe ćwiczenia – bez wychodzenia z domu!

  1. Uklęknij na prawej nodze, lewą zegnij w kolanie, a stopę oprzyj o podłogę. Ręce oprzyj o biodra, trzymaj wyprostowane plecy. Prawą stopę unieś w górę, przenosząc ciężar ciała na lewe kolano. Nie zmieniaj przy tym pozycji rąk ani głowy. Wykonaj ćwiczenie kilka razy. Postępuj analogicznie, klękając na lewej nodze.
  2. Zrób klęk podparty. Wyprostowane ręce oprzyj o podłogę, głowę trzymaj w równej linii z kręgosłupem. Unoś na przemian wyprostowane nogi do góry. Za każdym razem wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Powtarzaj ćwiczenie po kilkanaście razy na każdą nogę.
  3. Usiądź na podłodze. Nogi zgięte w kolanach przysuń w stronę tułowia tak, aby stopy dotykały pośladków. Obejmij stopy rękami, a łokcie oprzyj na kolanach. Odpychaj kolana łokciami na boki, aby poczuć opór.
  4. Stań w pobliżu ściany. Oprzyj o nią lewą dłoń. Następnie ugnij maksymalnie prawą nogę w kolanie. Chwyć prawą ręką za staw skokowy i staraj się przyciągnąć stopę aż do pośladka. Wytrzymaj w tej pozycji przez ok. 10 sekund (możesz powoli odliczać do dziesięciu). Kolana powinny znajdować się w tej samej linii. Stój prosto, nie pochylaj się. Po zakończeniu ćwiczenia rozluźnij prawą nogę. Powtórz całe ćwiczenie – tym razem lewą nogą.
  5. Usiądź na krześle. Lewa stopa powinna być oparta o podłogę. Prawą nogę załóż na lewą. Prawą stopą wykonuj krążenia – najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara, później w przeciwną stronę. Następnie wykonaj ćwiczenie lewą stopą.
  6. Połóż się na plecach, najlepiej na macie lub materacu. Ugnij nogi w kolanach. Całe stopy powinny opierać się o matę. Wyprostuj lewą nogę i unieś ją do góry – obydwa kolana powinny znajdować się w jednej linii. Spróbuj wytrzymać w tej pozycji przez ok. 5 sekund. Powróć do pozycji początkowej i odpocznij chwilę. Następnie wykonaj to samo ćwiczenie prawą nogą.
  7. Stań przodem do ściany w odległości ok. 10 cm. Unieś w górę ręce. Oprzyj palce o ścianę. Następnie staraj się sięgać palcami coraz wyżej. Sięgnij ramionami najwyżej, jak potrafisz. Kiedy osiągniesz maksymalną wysokość, opuść ręce i odpocznij przez chwilę. Następnie wykonaj ćwiczenie jeszcze raz.
  8. Usiądź na krześle. Oprzyj stopy na podłodze. Następnie wyprostuj prawą nogę, a stopę ułóż tak, by pięta „wciskała się” w podłogę (palce u stóp powinny być skierowane do góry). Ugnij się w tułowiu i spróbuj sięgnąć obiema dłońmi do prawej stopy. Spróbuj wytrzymać w tej pozycji przez ok. 10 sekund. W tym czasie oddychaj głęboko. Uwaga! Nie zginaj kolan ani kręgosłupa. Po zakończeniu ćwiczenia wyprostuj się i odpocznij. Następnie powtórz wszystkie ruchy drugą nogą.