W ciągu dwóch lat może się pojawić uniwersalna szczepionka przeciw grypie

Szczepionkę przeciwko wszystkim szczepom wirusa grypy okrzyknięto najważniejszym krokiem w ochronie przed potencjalnie niszczącą pandemią tej choroby. Wykorzystano w niej tę samą technologię mRNA, którą zastosowano w szczepionkach przeciw COVID-19.

Źródło: 123RF

Naukowcy pracują nad uniwersalnymi szczepionkami przeciwko grypie od ponad dekady, ale opublikowane w listopadzie w czasopiśmie „Science” najnowsze dokonania na tym polu – amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Pensylwanii – są postrzegane jako duży krok naprzód.

Szczepionki przeciwko grypie sezonowej, które chronią przed maksymalnie czterema szczepami wirusa, są co roku aktualizowane, by zapewnić dobre dopasowane do wirusów grypy dominujących w danym roku. Nowa szczepionka ma przygotować układ odpornościowy na wszystkie 20 podtypów grypy A i B, potencjalnie uzbrajając organizm do walki z każdym wirusem grypy.

Ostatni raz świat doświadczył pandemii grypy w 2009 r., kiedy to wirus, który przeszedł ze świń na ludzi, rozprzestrzenił się na całym świecie.

Seniorzy powyżej 65. roku życia są najbardziej narażeni na powikłania pogrypowe. Każdego roku od jesieni do wiosny w Polsce na grypę choruje około 5 milionów osób. W tej grupie najwięcej jest właśnie seniorów. Grypa może być dla nich szczególnie niebezpieczna, zwłaszcza dla osób cierpiących na miażdżycę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Do powikłań sercowo-naczyniowych, jakie się z nią wiążą, należą zawał serca i udar mózgu, ale najczęstszym jest zapalenie płuc. U 10–17% seniorów kończy się ono śmiercią. Najskuteczniejszą profilaktykę przeciwko grypie stanowi szczepienie – tymczasem w grupie 65+ szczepi się w Polsce zaledwie kilkanaście procent osób.

Źródła: