Dieta roślinna może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego u mężczyzn o 22%

Większość osób, u których zdiagnozowano raka jelita grubego, to seniorzy w wieku powyżej 60 lat. W USA przeprowadzono badania na ochotnikach w wieku średnio 60 lat (mężczyźni) i 59 lat (kobiety). Wyniki pokazały, że dieta roślinna, bogata w warzywa, pełne ziarna, orzechy i rośliny strączkowe, może zmniejszyć ryzyko raka jelita u mężczyzn o ponad jedną piątą. Nie wykazano natomiast takiej zależności u kobiet. Może to wynikać z faktu, że skoro mężczyźni częściej zapadają na ten nowotwór, to związek między zdrową dietą a niezachorowaniem na raka jest u nich wyraźniejszy.

Źródło: 123RF

Naukowcy uważają, że przeciwutleniacze znajdujące się w takich produktach jak owoce, warzywa i pełne ziarna mogą przyczynić się do obniżenia ryzyka zachorowania na raka jelita grubego poprzez tłumienie przewlekłego stanu zapalnego, który często prowadzi do powstania nowotworu. Ustalenia badaczy zostały opublikowane w czasopiśmie „BMC Medicine”.

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie, a ryzyko jego rozwoju w ciągu całego życia wynosi 1 na 23 dla mężczyzn i 1 na 25 dla kobiet.

Nowotwór jelita grubego to jeden z niewielu, którego rozwój mogą zahamować badania profilaktyczne. Najlepszym z nich jest kolonoskopia. Nie wolno bagatelizować nieprawidłowych wyników morfologii krwi, zmiany rytmu wypróżnień, krwawień z odbytu, krwi w stolcu i tzw. stolców ołówkowych.

Źródła: