Dlaczego warto pływać?

Pływanie jest jednym ze sportów najczęściej polecanych osobom starszym. Wzmacnia równowagę, łagodzi napięcie mięśni, zwiększa elastyczność ciała i poprawia jego ogólną postawę. Jest świetnym sposobem na zrelaksowanie kręgosłupa i stawów biodrowych. Działa korzystnie na krążenie, pomaga kontrolować wagę, zmniejsza stres i ryzyko osteoporozy.

Regularne ćwiczenia w wodzie mogą nam pomóc uniknąć niektórych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu drugiego, zapalenie stawów czy choroby układu krążenia. Seniorzy pływający kilka razy w tygodniu mają silniejszy układ odpornościowy, dzięki czemu mogą efektywniej walczyć z chorobami.

Czy pływanie może szkodzić?

Zbyt zaawansowana choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa może być przeciwwskazaniem do pływania. Pływanie nie jest dobrą formą rehabilitacji dla osób, u których stwierdzono objawy dyskopatii, czyli ucisku przesuniętych kręgów na rdzeń kręgowy kręgosłupa. Próby pływania w takim stanie zdrowia mogą nie tylko nie pomóc w złagodzeniu bólu, ale nawet nasilić dolegliwości bólowe i zwiększyć stopień przesunięcia kręgów. Dlatego przed wybraniem się na basen, powinniśmy skonsultować się z lekarzem ortopedą lub profesjonalnym rehabilitantem.