Seniorzy z Łaz zarażają pasją do sportu

Od 8 lat organizują Ogólnopolską Olimpiadę Sportową Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start” – największe sportowe wydarzenie dla seniorów w Polsce. Impreza ma własne logo, flagę, a nawet tradycyjny ogień z greckiego Olimpu, przywieziony przed 7 laty przez grupę seniorek i przechowywany od tego czasu w kaganku zamkniętym w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łazach. Seniorzy promują aktywność fizyczną i przekonują swoich rówieśników, że na sportowe sukcesy nigdy nie jest za późno.

Zaczęło się od zawodów dla miejscowych seniorów. Z czasem do rywalizacji zaczęto zapraszać okoliczne UTW, a wieść o sportowej rywalizacji osób starszych w Łazach rozeszła się po innych województwach. Teraz na Ogólnopolską Olimpiadę Sportową zgłaszają się nawet UTW z Austrii czy Słowacji, a niewielkie, zaledwie siedmiotysięczne Łazy co roku zamieniają się w prawdziwą wioskę olimpijską. W ubiegłym roku w imprezie wzięło udział ponad 800 osób z 50 miast. Słuchacze UTW rywalizowali w dziewięciu dyscyplinach: kajakarstwie, strzelectwie, lekkoatletyce, pływaniu, bulach, kolarstwie przełajowym, tenisie stołowym, brydżu oraz szachach. Rywalizowano w podziale na płeć i grupy wiekowe: 50+, 60+, 70+ i 80+. Łazy reprezentowało aż 33 zawodników. Zdobyli w sumie 11 medali, w tym sześć złotych, cztery srebrne i jeden brązowy.

NORDIC-WALKING

Zajęcia z kijkami

UTW w Łazach, symbol sportowego ducha wśród seniorów, sam także dba o aktywność fizyczną swoich słuchaczy. W ubiegłym roku powstała np. sekcja sportów wodnych. – Mamy swój jacht, który nazywa się „Oleńka”, i dwa kajaki – mówi Bożena Haczyk, rzecznik UTW. Sekcję sportów wodnych tworzą głównie osoby z patentami sternika, jednak bakcyla zaczynają łapać także seniorzy, którym z pływaniem dotychczas nie zawsze było po drodze. Nad zalew Pogoria, gdzie przycumowana jest „Oleńka”, przychodzi coraz więcej słuchaczy.

– Mamy również słuchaczkę, która do niedawna w ogóle nie potrafiła pływać. Właśnie podczas zajęć na UTW opanowała tę sztukę, a teraz wygrywa nawet zawody – mówi pani Bożena.

We wrześniu w Klubie Żeglarskim Pogoria IV zorganizowano Neptunalia dla słuchaczy UTW i seniorów z Zawiercia. Oprócz kajakarstwa i żeglowania osoby starsze mogły spróbować swoich sił także w strzelaniu z łuku sportowego, grze w bule oraz jeździe na rolkach. – Mimo profesjonalnego instruktażu i kompletu ochraniaczy do dyspozycji tylko najodważniejsi zdecydowali się założyć rolki. Ci, którzy przełamali strach, radzili sobie całkiem nieźle. Mimo wieku nie boimy się wyzwań w naszym UTW – uśmiecha się Bożena Haczyk.

ZALEW-POGORIA

Po rejsie na pokładzie „Oleńki”

– Łucznictwo w tym roku zostanie włączone do dyscyplin olimpiady senioralnej. W ramach zajęć UTW stworzyliśmy sekcję, która intensywnie ćwiczy. Mamy nadzieję, że podczas majowej rywalizacji uda się odnieść sukces – mówi rzecznik uniwersytetu.

Seniorzy z Łaz z przyjemnością uczęszczają również na zajęcia z nordic walkingu. Dwa razy w tygodniu spotykają się na spacerach, chętnie biorą udział w różnego rodzaju rajdach i zlotach, m.in. w Ogrodzieńcu czy Zawierciu. Kilka tygodni temu 10-osobowa grupa uczestniczyła w II Jurajskim Rajdzie Nordic Walking. Z kijkami pokonali w sumie 13 kilometrów i zajęli 3. miejsce w ogólnej klasyfikacji. W czasie rajdu odbyły się także zawody w skokach w workach. Reprezentacja Łaz nie miała sobie równych.

W UTW prężnie działa sekcja jogi. W kwietniu jej członkowie planują trzydniowy wyjazd w góry, gdzie poza codziennymi, dwugodzinnymi ćwiczeniami jogi mają odbywać się spacery z kijkami, wykłady z dietetykiem oraz zajęcia z gotowania. Seniorzy korzystają ponadto z zajęć rowerowych oraz zajęć poświęconych grze w bule. Dwa razy w tygodniu organizowana jest gimnastyka ogólnorozwojowa i gimnastyka w wodzie. Raz w tygodniu można uczyć się zumby.

ZUMBA

Nie ma to jak zumba!

– O aktywności fizycznej pamiętamy również w trakcie wyjazdów. Byliśmy np. w Szczyrku, gdzie odbywały się warsztaty zdrowia. Seniorzy brali udział w zajęciach ruchowych czy tzw. kąpieli w dźwięku, której towarzyszył koncert. Odgłosy wydawane przez gongi i misy pozwalały harmonijnie wykonywać ćwiczenia w wodzie. Odbyły się także wykłady o zdrowym trybie życia – mówi Bożena Haczyk. Uczestnicy wycieczki codziennie odkrywali nowe zakątki górskiego kurortu podczas spacerów nordic walking.

Niewiele jest w pobliżu Łaz imprez sportowych dla seniorów, które słuchacze UTW mogliby odpuścić. Gdy tylko pojawia się ogłoszenie o jakichś zawodach, od razu powstaje grupa gotowa reprezentować uniwersytet. Ostatnio słuchacze byli w Bytomiu na międzypokoleniowych zawodach pływackich „10 km na X-lecie”, zorganizowanych na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Bytomiu. W krytej pływalni tamtejszego ośrodka sportu i rekreacji rywalizowały sztafety zaproszonych UTW z Łaz, Chorzowa, Świętochłowic, Bytomia oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Miechowicach. Zwyciężyli uczniowie podstawówki, jednak w kategorii UTW Łazy okazały się najlepsze. Seniorzy dystans 10 kilometrów pokonali w czasie 2 godz. 52 min i 21 sek. Do domów wrócili zmęczeni, ale zadowoleni. Przywieźli puchar i pamiątkowe dyplomy.

Przygotowania do olimpiady i starty w zawodach to niejedyne zajęcia, które wypełniają czas grupie niemal 150 słuchaczy UTW w Łazach. Prężnie działa tam m.in. sekcja kulturalna. – Odwiedziliśmy już Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, teatry w Częstochowie i Bielsku-Białej, często jeździmy do sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu – mówi Magda Grzegorczyk, lider sekcji.

SPORTY-ZIMOWE

Relaks na śniegu

Seniorzy tworzą także własną grupę teatralną, kabaret. Z kolei w ramach Kawiarenki Literackiej słuchacze poznają twórczość znanych poetów. Członkowie sekcji plastycznej rysują węglem, kredą, a nawet farbami olejnymi. Prace seniorów zdobywają nagrody w ogólnopolskich konkursach.

– Mamy słuchaczy w wieku 80+. Jeżdżą na rowerach, uczestniczą w różnych zajęciach, a nawet biorą udział w olimpiadzie. Aktywność fizyczna sprawia, że można cieszyć się życiem i nie zwalniać tempa do późnej starości. Obiema rękami podpisuję się pod stwierdzeniem, że sport to zdrowie! – zapewnia pani Bożena.


Już w maju kolejna olimpiada

„Rekord za rekordem pada, olimpiada, olimpiada. Młodość seniorami włada, olimpiada, olimpiada” – ten hymn Ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start” już niedługo po raz kolejny rozbrzmi w Łazach. Dnia 21 maja odbędzie się tam kolejna, ósma już olimpiada. Wiadomo już, że zawodnicy wystartują nie w dziewięciu, jak to było w latach ubiegłych, ale w 10 konkurencjach.

W tym roku oprócz zawodów pływackich, lekkoatletyki, strzelectwa, tenisa stołowego, zawodów kajakowych, turnieju szachowego, turnieju brydżowego, turnieju bule i przełajów rowerowych zawodnicy konkurować będą w nowej dyscyplinie, jaką jest łucznictwo. – To dla nas, jako uniwersytetu trzeciego wieku, wielkie wyzwanie organizować tak duże przedsięwzięcie. Gdy zaczynaliśmy 8 lat temu organizację zawodów sportowych dla seniorów, nie przypuszczaliśmy, że w ciągu kilku lat urosną one do wielkości masowej imprezy i wyjdą poza granice Polski. Jednocześnie cieszymy się, że nasza praca przyniosła takie efekty – mówiła podczas spotkania sztabu olimpijskiego Krystyna Męcik, prezes UTW w Łazach.

Jak co roku w organizację imprezy zaangażowanych zostanie ok. 200 wolontariuszy. Olimpiada to swoiste pospolite ruszenie, w którym wzorcowo we wspólnym działaniu integrują się przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, organizacje pozarządowe, mieszkańcy, władze i instytucje. Najwięcej od siebie dają seniorzy, którzy dla swoich kolegów przez okrągły rok przygotowują to niezwykłe święto sportu.

Szczegóły dotyczące olimpiady i zapisów będą podawane na stronie www.utw.lazy.pl. Wszystkie zainteresowane uniwersytety zachęcamy do udziału. Dobra zabawa jak co roku – gwarantowana!