Ćwiczenia na piłce – połączenie aktywności i doskonałej zabawy
Wzmacniają i rozciągają mięśnie, są bardzo przyjemne, a zarazem skuteczne. Ćwiczenia z wykorzystaniem piłki rehabilitacyjnej to dobry pomysł na aktywność fizyczną w domu. Piłkę można kupić za ok. 35 zł.
Już samo poprawne siedzenie na piłce sprawia, że dbamy o postawę i ćwiczymy równowagę. Ćwiczenia na piłce, choć pozornie wydają się mało wymagające, angażują wiele partii mięśni, szczególnie tych odpowiedzialnych za podtrzymywanie kręgosłupa i stabilizowanie postawy. Siadanie na piłce i wykorzystywanie jej do ćwiczeń wymaga ciągłego ruchu, co mobilizuje mięśnie do pracy, rozluźnia je i redukuje napięcie.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy dobrać odpowiedni rozmiar piłki. Najlepiej po prostu usiąść na niej. Nogi powinny wówczas tworzyć kąt prosty lub minimalnie rozwarty. Można też skorzystać z ogólnych zasad:
- piłka o średnicy do 45 cm przeznaczona jest dla osób o wzroście do 155 cm,
- piłka o średnicy 55 cm – dla osób o wzroście do 165 cm,
- piłka o średnicy 75 cm – dla osób powyżej 175 cm.
Każdy trening należy poprzedzić odpowiednią rozgrzewką. Powinny składać się na nią skręty głowy i tułowia, wymachy ramion, skręty bioder. Taki zestaw ćwiczeń rozgrzewających należy wykonać na stojąco, a następnie siadając na piłce. Później można przejść do ćwiczeń.
Początkowo trening nie powinien trwać dłużej niż kilkanaście minut, a każde ćwiczenie najlepiej wykonywać minimum kilkanaście razy. Wraz z podniesieniem kondycji i gibkości można ten czas systematycznie wydłużać.
Ćwiczenia można dowolnie łączyć lub modyfikować. Ważne, by były regularne. Aby dostrzec efekty, należy ćwiczyć co najmniej kilka razy w tygodniu. Znacznie lepsze rezultaty przyniosą treningi po ok. 20 minut 2–3 razy w tygodniu niż jeden trening trwający np. godzinę.
Intensywność i rodzaj ćwiczeń należy dobrać do wieku i własnych możliwości. Nie wolno zapominać o prawidłowym oddychaniu.
Przykładowe ćwiczenia:
- Stań w rozkroku, ustawiając stopy trochę szerzej niż biodra. Chwyć piłkę w obie ręce – trzymając je wyprostowane, unoś piłkę nad głowę, a następnie dotknij nią podłogi. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
- Stań w rozkroku, ustawiając stopy trochę szerzej niż biodra. Unieś piłkę nad głowę, rób skłony tułowia do boków. Powtarzaj 20 razy.
- Stojąc przed piłką, oprzyj ręce na biodrach. Połóż lewą piętę na piłce. Starając się utrzymać pion, zegnij prawą nogę w kolanie. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka sekund, po czym wyprostuj się. Powtórz ćwiczenie, opierając na piłce prawą piętę.
- Połóż się na plecach, trzymając ręce na karku, a nogi na wysokości kolan – na piłce. Unieś tułów, odrywając od podłogi tylko łopatki. Zbliż prawy łokieć do lewego kolana, a następnie lewy łokieć do prawego kolana. Każdy z tych ruchów wykonaj po 10 razy.
- Usiądź na piłce, ręce oprzyj na talii. Wykonuj krążenia bioder w prawą i lewą stronę.
- Usiądź na podłodze w szerokim rozkroku. Chwyć piłkę w obie ręce i unieś do góry. Trzymając piłkę, wykonuj skłony do prawej nogi, następnie unoś piłkę nad głowę i wykonuj skłon do lewej nogi. Powtarzaj serię 20 razy.
- Leżąc na plecach, oprzyj stopy na podłodze, zginając nogi w kolanach. Trzymaj piłkę na brzuchu obiema rękami. Przenieś piłkę za głowę, po czym połóż ją z powrotem na brzuch. Powtórz ćwiczenie kilkanaście razy.
- Oprzyj się na piłce rękoma (trzymając ją pod tułowiem na wysokości klatki piersiowej). Opierając się tylko na palcach stóp i rękach zgiętych w łokciach i opartych na piłce, staraj się napiąć i wyprostować ciało. Spróbuj wytrzymać w tej pozycji ok. 30 sek., a następnie powtórz ćwiczenie.
- Połóż się na podłodze, ręce wyprostowane wzdłuż ciała. Stopy oprzyj na piłce do ćwiczeń. Unoś biodra w górę i w dół. Pamiętaj o napinaniu mięśni brzucha. Powtórz kilkanaście razy.
- Połóż się na plecach. Wyprostowane nogi unieś w górę, aby wraz z tułowiem tworzyły kąt prosty. Przyłóż piłkę do nóg, aby dotykała piszczeli i stóp. Połóż głowę na ziemi, zostawiając na piłce tylko lewą rękę i prawą nogę. W następnym kroku zamień ręce i nogi. Ćwiczenie powtarzaj po 10 razy na każdą stronę.