Trenuj równowagę! Z tym zestawem ćwiczeń poprawisz koordynację ruchową

Utrzymanie równowagi to złożony proces, który z wiekiem ulega pogorszeniu. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom można poprawić automatyczne reakcje organizmu i zapobiegać upadkom. Należy pamiętać, że ćwiczenia powinny zostać poprzedzone rozgrzewką i zakończyć się stopniowym wyciszeniem aktywności. W razie wątpliwości przed podjęciem ćwiczeń warto skonsultować się z lekarzem.

  • Ćwiczenie nr 1. Wykonaj klęk podparty. Wyciągnij prawą rękę do przodu i staraj się przenieść ciężar ciała właśnie na prawą stronę. Wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund. Następnie w klęku podpartym wyciągnij do tyłu prawą nogę. Staraj się przenieść ciężar ciała na prawą stronę (w kierunku wyciągniętej nogi). Wytrzymaj 5 sek. W kolejnych krokach postępuj analogicznie, wyciągając do przodu lewą rękę, a później wyciągając do tyłu lewą nogę. Zawsze próbuj przenosić ciężar ciała w stronę wyciąganej kończyny.
  • Ćwiczenie nr 2. Wykonaj klęk podparty. Wyciągnij do przodu prawą rękę, a do tyłu lewą nogę. Wytrzymaj w takiej pozycji 5 sek. Następnie powtórz ćwiczenie, wyciągając lewą rękę i prawą nogę.
  • Ćwiczenie nr 3. Usiądź na krześle, stopy swobodnie oprzyj na podłodze. Unieś prawą stopę ok. 5 cm nad podłogą. Utrzymując stopę w takiej pozycji, unieś prawą rękę w górę, a lewą za siebie. Ręce powinny być proste. W takiej pozycji spróbuj wytrzymać ok. 10 sek. Po krótkim odpoczynku wykonaj analogiczne ćwiczenie, unosząc nad podłogą lewą stopę. Powtórz ćwiczenia kilka razy.

18906571_xl

  • Ćwiczenie nr 4. Stań przy krześle (za nim). Połóż ręce na oparciu. Naprzemiennie przenoś ciężar ciała na palce i pięty – unosząc się. Ćwiczenia powtarzaj przez kilka minut.
  • Ćwiczenie nr 5. Stań przy krześle (za nim). Połóż ręce na oparciu. Ugnij prawą nogę w kolanie, tak by tworzyła kąt prosty. Wytrzymaj w tej pozycji ok. 10 sek., następnie zamień nogi. Dla utrudnienia możesz spróbować zamknąć oczy (zadbaj jednak, by ktoś był w pobliżu i mógł Cię asekurować).
  • Ćwiczenie nr 6. Stań przy ścianie lub stabilnym krześle, abyś mógł się podeprzeć w razie utraty równowagi. Próbuj stanąć na jednej nodze i wytrzymać w takiej pozycji kilka sekund.
  • Ćwiczenie nr 7. Wyznacz na podłodze linię prostą (np. rozkładając na niej taśmę krawiecką albo włóczkę). Pamiętaj, aby materiał, którym wyznaczasz linię, nie był zbyt gruby i odstający – stając na nim, możesz stracić równowagę! Utrzymując wyprostowaną pozycję ciała, ściągnij łopatki i trzymając wzrok przed sobą, przechodź po linii. Następnie zawróć i powtórz ćwiczenie.
  • Ćwiczenie nr 8. Ustaw na podłodze małą poduszkę albo koc zwinięty w rulon. Stań bokiem do przeszkody. Unieś stopę znajdującą się bliżej przeszkody, przenieś ją nad kocem i postaw na podłodze po drugiej stronie. Następnie dostaw drugą stopę. Powtórz ćwiczenie, stając po drugiej stronie przeszkody.
  • Ćwiczenie nr 9. Ustaw dwa krzesła oparciami do siebie w odległości ok. pół metra jedno od drugiego. Stań pomiędzy krzesłami, prawą rękę połóż na oparciu krzesła znajdującym się po prawej stronie, lewą – po lewej. Unieś do góry prawą nogę. Utrzymując ją w tej pozycji, odchylaj głowę do tyłu, próbując obejrzeć sufit, a następnie powoli kieruj wzrok w stronę podłogi. Powtórz ruchy głowy kilka razy. Następnie wykonaj ćwiczenie ponownie, unosząc drugą nogę.
  • Ćwiczenie nr 10. Klęknij na obu kolanach, następnie, wystawiając prawą nogę, przejdź do klęku jednonóż. Z tej pozycji spróbuj powoli wstać. Po krótkiej przerwie wykonaj ćwiczenie od tyłu – najpierw przejdź do klęku jednonóż, potem obunóż. Powtórz ćwiczenie, tym razem z klęku wystawiając do przodu lewą nogę.