Rozpoczynanie aktywności w wieku dojrzałym to żaden wstyd – autor „Seniorze, trzymaj formę!” w TVP Info

W interesie nas wszystkich jest, aby starzenie było zdrowe – mówił Maciej Zdziarski, autor książki „Seniorze, trzymaj formę!” w „Poranku Info” w TVP. Prezes Instytutu Łukasiewicza w rozmowie z Igorem Sokołowskim opowiedział o kulisach powstawania publikacji oraz o roli aktywności fizycznej w pomyślnym starzeniu się.

20150523_204851

– W tej książce tzw. trendsetterami są sportowcy po 70 roku życia – ludzie, których odbiorcy publikacji doskonale pamiętają z czasów, kiedy odnosili wielkie sukcesy. Teraz z pozycji zacnych emerytów, który dzień zaczynają od rozgrzewki, opowiadają o tym co robić, żeby starość była zdrowa i aktywna.

Prowadzący Igor Sokołowski pytał, czy trudno było namówić do zwierzeń osoby, które kiedyś były dla Polaków herosami. – Wyobrażam sobie, że nie było im łatwo mówić o pojawiających się z wiekiem ograniczeniach… – wyjaśnił dziennikarz.

– To prawda, ale moi rozmówcy wiedzieli, że zwracają się do osób, które są w zupełnie innej sytuacji. Odbiorcami książki są osoby, które często nigdy się nie ruszały, całe życie spędziły za biurkiem i to na emeryturze zaczęły rozważać rozpoczęcie aktywności – wyjaśniał Maciej Zdziarski. Jak mówił, wiele z tych osób nie ma pojęcia, od czego zacząć. – Ci wspaniali sportowcy tłumaczą im, że rozpoczynanie aktywności w wieku dojrzałym to żaden wstyd. Warto, bo przynosi to wspaniałe efekty: dla zdrowia, samopoczucia. Przekonuje do tego m.in. Władysław Kozakiewicz.

20150523_204726

– Trzeba zacząć od pozbycia się przekonania, że w pewnym wieku pewnych rzeczy nie wypada – radził autor książki. – Widok starszych osób na basenie czy spacerujących z kijkami nikogo już nie dziwi, nie tylko w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie, ale i w mniejszych miejscowościach – tłumaczył. Jak mówił, w starszym wieku wcale nie chodzi o skomplikowane formy aktywności. To mogą być spacery, bieganie, poranna gimnastyka. – W książce mówimy, że jest bardzo niewiele przeciwwskazań do uprawiania sportu w wieku dojrzałym, za to przynosi on naprawdę wiele korzyści – przekonywał.