Co i jak jeść?

Oto kilka prostych zasad:

– Codziennie należy jeść co najmniej sześć porcji produktów zbożowych. Zawierają one skrobię, która dostarcza energii mięśniom. Natomiast błonnik reguluje pracę jelit.

– Poza tym watro pamiętać o spożywaniu trzech porcji warzyw i dwóch owoców. One zaopatrują organizm w witaminy, minerały i – podobnie jak produkty zbożowe – w błonnik. Jedzenie dużych ilości warzyw i owoców dodatkowo chroni przed miażdżycą, nowotworami oraz opóźnia proces starzenia się organizmu.

– Wypijać dwie szklanki mleka dziennie lub spożywać inne przetwory mleczne. Zapewnią one odpowiednią ilość wapnia i białka potrzebnego kościom. Jeśli decydujemy się na produkty mleczne, to warto kupować te o niskiej zawartości tłuszczu lub beztłuszczowe. Dobrze jest sięgnąć po kefiry, jogurty i chude twarogi. Jeśli senior nie może pić mleka lub jeść jego przetworów, powinien poszukać produktów bezlaktozowych.

– Białko jest też w rybach, drobiu, fasoli lub chudym mięsie. Jedną porcję takiego posiłku powinniśmy uwzględnić w naszym jadłospisie.

– Dietę seniorów warto wzbogacić o orzechy oraz nasiona roślin strączkowych.

– Posiłki należy jeść regularnie. Przerwy między nimi nie powinny być krótsze niż trzy godziny, ale też nie dłuższe niż pięć godzin. Regularne jedzenie przyspiesza metabolizm i sprawia, że nie podjadamy niepotrzebnie między posiłkami.

– Należy unikać ciężkostrawnych posiłków. Zamiast smażyć lepiej ugotować.

– Nigdy nie jest za późno na zmianę zasad żywienia. Oczywiście im wcześniej, tym lepiej. Ale zmiana diety w wieku 60 czy 70 lat też przyniesie pozytywne efekty. Oczywiście modyfikując ją, należy to robić „z głową”.