Aktywność fizyczna – kiedy, jak i o czym pamiętać?

Ćwiczmy, kiedy tylko mamy ochotę. Oczywiście jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań. Dlatego zanim rozpoczniemy jakąkolwiek aktywność fizyczną, warto skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Seniorzy mogą być aktywni na wielu płaszczyznach. Począwszy od spacerów i gimnastyki przez nordic walking, jazdę na rowerze, pływanie, po jogę, tai chi i nawet judo. To tylko od nas zależy, co wybierzemy. Pamiętajmy, że ruch ma sprawiać przyjemność.

Nie każdemu jest łatwo zmobilizować się do ćwiczeń. Dlatego warto zachęcić do nich znajomych. W grupie zawsze raźniej. Natomiast jeśli ćwiczymy sami w domu, to dobrze włączyć ulubioną muzykę. Wprawi nas w dobry nastrój a czas minie szybko i przyjemnie. Przed ćwiczeniami nie warto się najadać. Jeśli zjedliśmy obfity posiłek, trzeba poczekać przynajmniej godzinę-półtorej, zakładając, że wysiłek będzie lżejszy i co najmniej dwie godziny, jeśli planujemy ćwiczyć intensywnie.

Dobrze jest założyć luźny strój, który nie będzie krępował naszych ruchów. Jeśli jesteśmy aktywni przez dłuższy czas, to musimy w trakcie uzupełnić utratę płynów. Ale gdy wysiłek jest krótki (mniej niż godzinę), to możemy napić się już po ćwiczeniach.