Co zrobić, żeby uśmiech nie znikał z twarzy?

  1. Wysil ciało. Bądź aktywny, chodź na spacery, przebywaj na świeżym powietrzu, zapewniaj swojemu organizmowi dawkę wysiłku fizycznego. Możliwości jest naprawdę wiele. Nordic walking, pływanie i gimnastyka – to standard w niemal każdym uniwersytecie trzeciego wieku.
  2. Dbaj o dietę. Staraj się jeść zdrowo i zgodnie ze wskazówkami swojego lekarza. Jedzenie jest paliwem dla organizmu i wpływa na nasze samopoczucie. Unikaj smażonych potraw, jedz sporo warzyw, pij dużo wody i soków, a przede wszystkim urozmaicaj dietę. Zjadaj mniejsze porcje, ale częściej – 4-6 razy w ciągu dnia. Skorzystaj z pomocy dietetyka, który ułoży właściwą, indywidualną dietę uwzględniającą przyjmowane leki i odpowiednią dla niedogodności związanych ze schorzeniami wieku seniorskiego.
  3. Staraj się myśleć o sobie i swoim życiu pozytywnie. Jeśli to przychodzi z trudnością, warto skorzystać z pomocy specjalisty, najlepiej terapeuty, który pomoże rozwiązać problemy i wskaże dotychczasowe sukcesy – często nieuświadomione. Z właściwej perspektywy rzetelnie i obiektywnie oceni twoje życie.
  4. Wysil umysł. Mózg działa lepiej, jeśli jest poddawany różnym wyzwaniom. Dlatego staraj się go regularnie ćwiczyć. Krzyżówki, łamigłówki, testy – to dobre wyzwania dla umysłu. Dzięki nim poprawia się nie tylko szybkość kojarzenia faktów czy zdolność orientacji w złożonych problemach, ale ćwiczy się też pamięć, zwłaszcza krótkotrwałą – czyli tą najważniejszą w codziennym życiu.