Dlaczego ruch jest tak ważny?

Specjaliści z dziedziny ortopedii i rehabilitacji podkreślają, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na wiele aspektów naszego życia. Dobrze być aktywnym jak najdłużej, a jeśli w przeszłości nie ćwiczyliśmy i naszym ulubionym zajęciem było siedzenie na kanapie przed telewizorem, to trzeba to zmienić. Nigdy nie jest za późno!

Aktywność fizyczna wydłuża życie, pozytywnie wpływa na serce, układ krwionośny i oddechowy, rozwój mięśni oraz zmniejsza ryzyko wielu poważnych chorób czy przedwczesnej śmierci. Zapobiega nadwadze i otyłości redukując tkankę tłuszczową.

Znany i ceniony ortopeda wyznał kiedyś: „Mamy takie powiedzenie. Jeden dzień w łóżku dłużej, to jeden rok życia mniej. Oczywiście odnosimy to do osób z urazami, które mają opory przed jak najszybszym rozpoczęciem rehabilitacji. Ale w przypadku pozornie zdrowych, też coś w tym jest”.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie ćwiczyliśmy przez długi czas, nie ma co porywać się z motyką na słońce! Nie zaczynajmy od 10-kilometrowych spacerów czy wyprawy rowerowej w góry. Intensywność ćwiczeń trzeba dostosować do swoich możliwości. Jeśli dopiero zaczynamy, najlepiej wybrać spokojne, niezbyt intensywne ćwiczenia. Wystarczy od kilku do kilkunastu minut. Dopiero po paru takich spokojniejszych treningach można wydłużyć intensywność i czas ćwiczeń.