Waga, mata, krokomierz. W jaki sprzęt warto zainwestować, myśląc o aktywności?

Sklepy z akcesoriami sportowymi kuszą szeroką ofertą przyrządów do ćwiczeń. Nawet w popularnych dyskontach od czasu do czasu pojawiają się w okazyjnych cenach sprzęty i akcesoria stworzone z myślą o aktywności fizycznej. Czy warto ulegać reklamom i promocjom?

Zanim wydamy pieniądze, lepiej najpierw poważnie się zastanowić, czy dany sprzęt jest nam naprawdę potrzebny. – Kupiłam w supermarkecie stepper, był w promocyjnej cenie – przyznaje się pani Jagoda. – Użyłam go kilka razy na początku. Później stał w sypialni i moja aktywność związana z nim ograniczyła się do ścierania z niego kurzu – śmieje się pani Jagoda i dodaje, że jest typem osoby, którą motywuje grupa. Znacznie chętniej uczestniczy w zajęciach sportowych w ramach UTW. Na samotne treningi nie znajdywała chęci. Na szczęście syn wystawił niepotrzebny sprzęt w internecie i udało się go dość korzystnie sprzedać.

Jak uniknąć podobnych nieudanych zakupów? Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy w ogóle będziemy w stanie ćwiczyć w domu. Wiele osób uwielbia taki rodzaj aktywności, bo nie wymaga on poświęcania dodatkowego czasu na dojazd, pozwala jednocześnie słuchać radia czy nawet oglądać telewizję. Jeśli nie mamy pewności, czy samotne treningi się sprawdzą, na początek lepiej wybrać sprzęty, które są niedrogie. Dobrym rozwiązaniem jest np. mata. Po zwinięciu zajmuje niewiele miejsca, można ją kupić już za niewiele ponad 20 zł i umożliwia wykonywanie mnóstwa ćwiczeń (przykłady w ramce). Mata pozwala wygodnie się położyć i amortyzuje, dzięki czemu sprawdza się znacznie lepiej niż np. miękki dywan czy koc.

Sprzętem, którego zakup powinna rozważyć każda osoba dbająca o zdrowie i sprawność, jest waga. Wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych pozwala na bieżąco kontrolować masę ciała, co zapobiega nadwadze i otyłości. Jeśli podejmujemy aktywność z troski o sylwetkę, waga pomoże na bieżąco monitorować postępy. Systematyczne ważenie się ma znaczenie także podczas przyjmowania pewnych leków. Niektóre medykamenty stosowane w terapii astmy, cukrzycy czy nadciśnienia mogą powodować wzrost masy. Zakup wagi z pewnością nie będzie więc chybionym wydatkiem.

Osobom aktywnym z pewnością dużą frajdę sprawi zakup krokomierza. Na rynku można znaleźć urządzenia z wieloma dodatkowymi funkcjami, jednak nawet te najprostsze, których ceny zaczynają się od ok. 50 zł, mają to, co niezbędne. Po pierwsze krokomierz oblicza, ile kroków danego dnia wykonaliśmy – urządzenie można przypiąć do paska czy szlufki od spodni, dostępne są także modele zapinane na rękę (jak zegarek). Liczba kroków wiele mówi o naszym trybie życia i uświadamia, w jakim stopniu jesteśmy aktywni. Lekarze zalecają, aby dziennie pokonywać ok. 10 tys. kroków – utrzymanie aktywności na takim poziomie znacząco zmniejsza ryzyko zawałów i chorób serca. Osoby, które chcą zrzucić kilka kilogramów, powinny wykonywać ok. 12 tys. kroków. Tymczasem wyniki wielu z nas to zaledwie 3–4 tys. kroków.

Krokomierz oblicza również, jaki dystans pokonaliśmy danego dnia oraz ile kalorii przy tym spaliliśmy. Bardziej zaawansowane urządzenia wyposażone są także w pulsometr czy zegarek. Niektóre modele mają funkcję podłączenia do komputera, co pozwala zapisywać wyniki i porównywać je ze sobą.


Przykładowe ćwiczenia na macie

  1. Połóż się na plecach, ręce wzdłuż tułowia, nogi zegnij w kolanach. Unieś pośladki w górę i staraj się lekkimi, systematycznymi ruchami wypychać je maksymalnie w górę. Podczas wypychania napinaj mięśnie brzucha – jakby chcąc docisnąć pępek do kręgosłupa.
  2. Połóż się na plecach, ręce wzdłuż tułowia, nogi zegnij w kolanach. Unieś jedną nogę w górę, ok. 40 cm nad podłogą. Wykonuj kilkanaście uniesień nogi do kąta prostego z podłogą. Opuszczając nogę, staraj się nie dotknąć podłogi. Następnie powtórz ćwiczenie drugą nogą.
  3. Połóż się na boku, tułów podeprzyj rękoma (jedna zgięta w łokciu, druga z przodu – dla zachowania równowagi). Unoś lekko w górę nogę, która znajduje się na wierzchu. Powtórz ćwiczenie kilkanaście razy, następnie połóż się na drugim boku i analogicznie unoś drugą nogę.
  4. Uklęknij, podeprzyj tułów na łokciach zgiętych w kolanach. Wykonuj wykopy w tył prawej nogi ugiętej w kolanie. Powtórz kilkanaście razy i zamień nogi.