Jak odnaleźć się na siłowni? Poznaj podstawowe zasady

Chcesz spróbować sił na profesjonalnym sprzęcie, ale obawiasz się kompromitacji? Martwisz się, że nie będziesz mieć pojęcia o zasadach panujących w siłowni? Skorzystaj z poniższych porad. Stosując się do nich, będziesz czuć się raźniej, a po przełamaniu oporów zapewne chętnie skorzystasz ze wsparcia pracowników.

Planując pierwsze wyjście na siłownię, należy odpowiednio się spakować. Konieczny będzie wygodny strój do ćwiczeń: sportowe buty, spodenki lub legginsy i koszulka. Obrania powinny być wygodne, ale nieprzesadnie luźne (np. zbyt szerokie spodnie mogą przeszkadzać podczas jazdy na rowerku). Paniom przyda się także sportowy biustonosz – ułatwia swobodę ruchu i nie uciska. Nie jest to jednak konieczne, na początek można założyć sprawdzony i wygodny spośród tych, które mamy w szafie.

Do torby koniecznie spakuj wodę, najlepiej o pojemności większej niż pół litra. Po kilkunastu minutach ćwiczeń odczujesz pragnienie. Kolejnym obowiązkowym elementem jest ręcznik, który będzie niezbędny do wytarcia się po prysznicu na zakończenie ćwiczeń. Możesz zabrać także małe ręczniki do wycierania potu z czoła i przecierania sprzętu po zakończeniu ćwiczeń. Nie jest to jednak konieczne – w każdej siłowni ogólnodostępne są ręczniki papierowe, a często także płyn do dezynfekcji. Należy użyć go do wytarcia potu z miejsc, których dotykaliśmy podczas ćwiczeń. Oczyszczanie sprzętów i odstawianie ich na miejsce to jedne z głównych zasad etykiety na siłowni. Jeśli będziesz tak postępować, z pewnością docenią to pozostali ćwiczący.

Na początku warto zacząć od ok. 10-minutowego treningu na rowerku stacjonarnym, bieżni albo orbitreku. Obsługa rowerku nie powinna sprawiać trudności. Warto zwrócić jednak uwagę na odpowiednie ustawienie siodełka – wyprostowana noga na pedale powinna być lekko ugięta w kolanie. Ustawić można także stopień obciążenia w zależności od indywidualnych możliwości. Nie obawiaj się, niczego nie zepsujesz. Metodą prób i błędów dobierz obciążenie, które będzie Ci odpowiadało.

Łatwa w obsłudze jest również bieżnia. Wystarczy na nią wejść i zacząć spacer w miejscu – urządzenie uruchomi się samoczynnie w niewielkim tempie. Wraz z kolejnymi krokami możesz zwiększać tempo – zwykle służy do tego przycisk oznaczony znakiem „+” lub strzałka skierowana do góry. Niektóre z bieżni pozwalają także zmieniać nachylenie, imitując przy tym bieg pod górkę. Oznakowanie tego typu funkcji różni się w zależności od producenta bieżni, jednak jest zazwyczaj bardzo intuicyjne (np. znak „%” oznacza kąt nachylenia). Każdy tego typu sprzęt wyposażony jest w czerwony przycisk „stop”. Możesz go użyć, jeśli nagle zabraknie Ci sił i zachcesz zejść z bieżni.

Orbitrek to urządzenie imitujące nieco trening na nartach biegowych. Aby z niego skorzystać, należy stanąć na stopniach, chwycić obiema rękoma ruchome ramiona urządzenia i zacząć wykonywać kroki z jednoczesnymi ruchami rąk. Plecy powinny być proste, a brzuch wciągnięty.

Po 10-minutowych ćwiczeniach na jednym z opisanych przyrządów należy porozciągać mięśnie i stawy, wykonując krążenia oraz wymachy nóg i rąk.

Następnie możesz zacząć korzystać z pozostałych sprzętów. Ćwiczenia na wielu z nich wymagają odpowiedniej techniki, dlatego najprościej będzie poprosić o wsparcie pracownika siłowni. Dobra rozgrzewka powinna Cię do tego ośmielić. Możesz mieć pewność, że uzyskasz pomoc – pracownicy właśnie od tego są. Jeśli jednak opór przed prośbą o pomoc jest zbyt duży, spróbuj ćwiczeń na którymś z opisanych poniżej urządzeń:

  • Ławeczka do brzuszków – wystarczy zaczepić nogi o specjalne blokady i zacząć wykonywać brzuszki. Najlepiej w kilku seriach – na początek po 10–20 brzuszków każda.
  • Poręcz stacjonarna – jest to wysokie urządzenie, które składa się z dwóch podłokietników (wyłożonych miękkim materiałem, znajdujących się mniej więcej na wysokości ramion człowieka) i z oparcia na plecy. Na podłokietnikach opieramy przedramiona i wykonujemy podnoszenie nóg. Poręcze można wykorzystać także do podnoszenia ciężaru ciała. Wówczas należy oprzeć się na nich dłońmi.
  • Odwodziciele – siedzisko z dwiema ruchomymi platformami, na których stawia się stopy. Po dobraniu odpowiedniego obciążenia wykonujemy rozkrok i łączenie ud naprzemiennie. Obciążenie powinno umożliwiać swobodny rozkrok i złączenie ud. W trakcie ćwiczenia należy trzymać się poręczy znajdujących się przy siedzisku.
  • Butterfly – urządzenie do wykonywania tzw. rozpiętek. Siadamy na siedzisku (plecy i pośladki przylegają do oparcia). Ręce zgięte w łokciach, dłonie opieramy na drążkach. Przyciągamy do siebie drążki, aby złączyć je przed sobą na wysokości klatki piersiowej. Obciążenie powinno być dobrane tak, aby ruch można było wykonać do końca, utrzymując kąt prosty w łokciu.