„Seniorze, trzymaj formę!” – nowy projekt Instytutu Łukasiewicza

Zdaniem ekspertów niedostateczna dawka aktywności przyspiesza proces starzenia, zwiększa prawdopodobieństwo inwalidztwa fizycznego i psychicznego. Ruch zmniejsza ryzyko zachorowania na najczęstsze dolegliwości pojawiające się z wiekiem: nadciśnienie, osteoporozę, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca (wieńcową), cukrzycę. – Warto podkreślać związek pomiędzy systematyczną aktywnością a zdecydowanie lepszą oceną kondycji, zdrowia i samopoczucia. Kiedy ćwiczymy, czujemy się lepiej, jesteśmy zdrowsi, odczuwamy radość – mówił dr Rafał Rowiński z Katedry Teorii i Metodyki Sportu i Rekreacji Instytutu Sportu Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie w wywiadzie dla Instytutu Łukasiewicza.

Tymczasem co drugi polski senior nie ćwiczy, a tylko 7 pro. osób w wieku 60-64 lata regularnie się rusza. Nowy projekt Instytutu Łukasiewicza ma na celu popularyzowanie aktywności fizycznej wśród osób starszych.
Jaką rolę w życiu emerytowanych sportowców odgrywa aktywność fizyczna? Jak wspominają lata swojej świetności? Jakie znaczenie ma aktywność fizyczna w utrzymaniu zdrowia i kondycji fizycznej w wieku dojrzałym? Czy niektóre dolegliwości eliminują możliwość uprawiania sportu? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą się na łamach książki „Seniorze, trzymaj formę”, która zostanie wydana przez Instytut Łukasiewicza. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Bohdan Andrzejewski, szermierz, mistrz świata i medalista olimpijski.Bohdan Andrzejewski, szermierz, mistrz świata i medalista olimpijski.
Bohdan Andrzejewski, szermierz, mistrz świata i medalista olimpijski.

Książka będzie zbiorem wywiadów ze znanymi sportowcami z grupy 50+, którzy opowiedzą o swojej karierze i roli aktywności fizycznej w utrzymaniu dobrego zdrowia i kondycji psychicznej. Ważną część publikacji stanowić będą wywiady z teoretykami i naukowcami zajmującymi się aktywnością fizyczną osób starszych. „Seniorze, trzymaj formę!” pod koniec maja trafi do 400 uniwersytetów trzeciego wieku w całej Polsce.

Władysław Zieliński, kajakarz, mistrz świata i medalista olimpijski
Władysław Zieliński, kajakarz, mistrz świata i medalista olimpijski

Celem publikacji jest podnoszenie aktywności osób starszych przy pomocy autorytetów gwiazd sportu oraz lekarzy i ekspertów zajmujących się sportem. Projekt będzie promował ruch wśród seniorów, solidarność międzypokoleniową i włączenie społeczne poprzez sport. W ramach projektu zostanie zorganizowane również spotkanie promocyjne oraz konkurs dla słuchaczy UTW.

Fragmenty wywiadów już wkrótce! Rozmówcami będą m.in.:
Bogdan Kowalczyk – piłkarz ręczny grający na pozycji bramkarza, mistrz i reprezentant kraju, następnie trener m.in. reprezentacji Polski i Islandii.
Mariola Abrahamczyk – pielęgniarka, trener, wioślarka z Poznania, członkini reprezentacyjnej czwórki podwójnej z Igrzysk Olimpijskich w Moskwie (1980).
Eulalia Zakrzewska-Rolińska – wielokrotna mistrzyni Polski, mistrzyni świata i Europy, rekordzistka świata w karabinie małokalibrowym standard, pierwsza polska olimpijka w strzelectwie.
dr hab. prof AWF Ewa Kozdroń – prezes Europejskiego Stowarzyszenia Promocji Aktywności Ruchowej 50+ www.espar50.org, wiceprzewodnicząca Mazowieckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Władysław Zieliński – kajakarz, mistrz świata w konkurencji K-2 1000 m (1958), brązowy medalista olimpijski z Rzymu (1960), olimpijczyk z Tokio (1964) i Meksyku (1968).
Bohdan Andrzejewski – szermierz, mistrz świata i medalista olimpijski.
dr Jan Strugarek – starszy Wykładowca SWFiS w Poznaniu, autor publikacji „Aktywny senior: zbiór gier rekreacyjnych dla osób starszych”.