Przywitaj dzień w dobrym nastroju! Zacznij od porannej gimnastyki

Zmęczenie, brak chęci do życia i nieodparta pokusa, by szybko wrócić pod kołdrę – trudne poranki dopadają nas zwłaszcza jesienią. Zamiast sięgać po filiżankę mocnej kawy, warto zacząć dzień od gimnastyki. Odrobina samozaparcia i 15 minut wystarczą, by zapewnić sobie doskonały rozruch i dobry nastrój na resztę dnia. Po kilku aktywnych porankach ruch wejdzie nam w nawyk i poprawi naszą ogólną kondycję fizyczną i psychiczną.

Poranna gimnastyka dodaje energii – działa jak kawa czy zielona herbata. Pozwala pobudzić spowolnione w nocy ciało i umysł. Poprawia krążenie krwi i przyspiesza przemianę materii. Rozgrzewa mięśnie i stawy, by lepiej radziły sobie w ciągu dnia (co zmniejsza ryzyko kontuzji). Ruch to również endorfiny – hormony szczęścia, które poprawiają nastrój.

Rankiem zalecana jest aktywność aerobowa, np. jazda na rowerze (także stacjonarnym) lub ćwiczenia na orbitreku. Jeśli nie mamy pod ręką takich sprzętów, nic straconego. Trening możemy zacząć jeszcze w łóżku. Wystarczy przeciągnąć się kilka razy, co pozwoli pobudzić zastane stawy i mięśnie. Następnym ćwiczeniem do wykonania w łóżku, podczas leżenia na plecach, jest ugięcie nóg w kolanach i złapanie kolan rękami. W tej pozycji należy wytrzymać kilkanaście sekund, spokojnie oddychając. W kolejnym kroku możemy przewrócić się na brzuch i unieść jednocześnie nogi i ręce – starajmy się wytrzymać kilka sekund. Ćwiczenie można powtórzyć parę razy.

Leżąc ciągle w łóżku, możemy wykonywać krążenia lekko uniesionych nóg (rysowanie w powietrzu kółek najpierw prawą, później lewą nogą).

Następny krok to siad po turecku i podparcie się jedną ręką w biodrze. Drugą rękę unosimy wyprostowaną nad głowę. Wykonujemy powolne skłony. Jeśli uniesiona jest prawa ręka, pochylamy się w lewo. Jeśli lewa – w prawo.

Kolejnym ruchem powinno być spokojne opuszczenie nóg z łóżka. Wciąż siedząc, wykonujemy krążenia ramion i głowy. Już po wstaniu warto zrobić kilka przysiadów, krążenia ramion w przód i tył oraz parę skłonów w bok.

Po spokojnym wstaniu, jeśli nie mamy zawrotów głowy, możemy przejść do rozciągania – wyciągnąć ręce możliwie wysoko w górę i wspiąć się na palce stóp. Wytrzymajmy w takiej pozycji kilka sekund, a potem powtórzmy ćwiczenie.

O porannej gimnastyce warto pomyśleć już poprzedniego dnia, zwłaszcza jeśli mamy napięty grafik i musimy np. przejąć wnuczęta o ustalonej godzinie. Lepiej wstać ciut wcześniej, aby nie wykonywać ćwiczeń w pośpiechu. Wówczas nie tylko nie przyniosą one korzyści, ale wręcz mogą zaszkodzić. Jeżeli planujemy gimnastykę w specjalnym stroju, warto przygotować go wieczorem, by niepotrzebnie nie tracić czasu na poszukiwania koszulki czy dresu. Porannych ćwiczeń powinny raczej unikać osoby z problemami sercowo-naczyniowymi (o ile lekarz nie zaleci inaczej).

Po treningu należy zjeść śniadanie. Dobre pomysły to jogurt z płatkami, owsianka czy kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z chudą wędliną i warzywami (np. sałatą i pomidorem).

Jeśli planujemy poranną kąpiel, znacznie lepszym rozwiązaniem od wylegiwania się w wannie będzie szybki prysznic. Długie leżenie w ciepłej wodzie działa relaksująco, ale też… rozleniwiająco, co o poranku nie jest pożądane. Zdecydowanie lepiej podziała krótkotrwały strumień chłodniejszej (nie zimnej) wody.


Inne ćwiczenia do wykonania o poranku

  • Przysiady – po wstaniu i rozciąganiu możemy wykonać przysiady (dostosowując ich liczbę do swojej formy i samopoczucia). Pamiętajmy o trzymaniu kręgosłupa w pozycji wyprostowanej i niepochylaniu głowy w kierunku klatki piersiowej.
  • Jaskółka – w pozycji klęku podpartego wyciągamy nogę i przeciwną do niej rękę. Utrzymujemy proste plecy i wciągnięty brzuch. Z wydechem unosimy i wyciągamy rękę oraz przeciwną nogę w taki sposób, aby znalazły się w równej linii. W miarę możliwości wytrzymujemy w tej pozycji, liczymy powoli do trzech i z wdechem wracamy do klęku. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy na każdą ze stron.
  • Rowerek – kładziemy się na plecach i unosimy nogi zgięte w kolanach. Tułów i uda powinny tworzyć kąt prosty. Nogami wykonujemy ruchy okrężne, napinając mięśnie.