Regularne, mało intensywne ćwiczenia pozytywnie wpływają na serca seniorów

Naukowcy badający kondycję serca starszych Amerykanów, którzy nie doświadczyli udaru, stwierdzili, że częsta i różnorodna aktywność fizyczna wydaje się chronić przed przedwczesną śmiercią. Okazało się jednak, że wyższe ryzyko śmierci związane jest z podejmowaniem nagłego, zbyt intensywnego wysiłku.

Według Amerykańskiego Związku Kardiologicznego, regularne ćwiczenia mają wiele korzyści zdrowotnych dla osób starszych. Może ona pomóc zapobiec utracie gęstości kości i tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo złamania. Regularne ćwiczenia zwiększają również siłę mięśni i mogą poprawić równowagę oraz koordynację, co z kolei zmniejsza ryzyko upadków.

Średni wiek uczestników, w momencie zgłoszenia się do badania wynosił 69 lat. Naukowcy oceniali formę, częstotliwość i intensywność aktywności fizycznej. Aby określić intensywność wysiłku, posłużono się stosunkiem potrzebnej energii w trakcie wysiłku do czasu jego trwania. W analizie okazało się, że wyższa częstotliwość aktywności była związana z obniżeniem wskaźnika zgonów związanych z sercem. Jednak zespół odkrył, że nagłe podejmowanie ćwiczeń o dużej intensywności było związane z wyższym ryzykiem zgonów związanych z sercem.