Książka „Seniorze, trzymaj formę!” trafiła do czytelników w 400 uniwersytetach trzeciego wieku

Jak mija życie na emeryturze polskim mistrzom sportu? Czy wciąż dbają o swoją aktywność fizyczną? Jakie znaczenie ma dla nich dzisiaj sport? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znalazły się w książce „Seniorze, trzymaj formę!”, wydanej przez Instytut Łukasiewicza. Publikacja właśnie trafiła do słuchaczy 400 uniwersytetów trzeciego wieku w całej Polsce. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

„Seniorze, trzymaj formę!” to zbiór wywiadów, które Maciej Zdziarski przeprowadził z kilkunastoma sportowcami-weteranami, a także lekarzami i profesorami nauk o kulturze fizycznej. Znani zawodnicy (m.in. Władysław Kozakiewicz, Ryszard Szurkowski i Andrzej Supron) wspominają swoje największe sukcesy i mówią o tym, jak zadbać o formę po sześćdziesiątce. Eksperci opowiadają o znaczeniu aktywności ruchowej dla zdrowia osób starszych. Głównymi adresatami publikacji są seniorzy – słuchacze uniwersytetów trzeciego wieku. Właśnie trafiło do nich 3,6 tys. książek. Towarzyszą im egzemplarze kolejnego numeru gazety „UTW BEZ GRANIC: seniorzy na start!”.

Skąd pomysł na książkę, której bohaterami będą weterani polskiego sportu? Eksperci przekonują, że regularna aktywność fizyczna jest jednym z warunków zdrowego starzenia się. Jednocześnie lekarze zwracają uwagę, że starsi ludzie często nie stosują się do zaleceń dotyczących diety i ruchu. Wierzą niemal wyłącznie w leczniczą moc pigułek. Właśnie dlatego tak dużego znaczenia nabiera promocja aktywności fizycznej wśród seniorów. Znakomitymi ambasadorami tej idei są sportowcy-weterani, których dzisiejsi 60-, 70- czy 80-latkowie zapamiętali jako zawodników odnoszących sukcesy.

Łyżwiarka, kajakarz, żużlowiec, wioślarka, kolarz, strzelczyni, piłkarz ręczny, zapaśnik, szpadzista, lekkoatleci – bohaterami książki jest kilkunastu wybitnych postaci polskiego sportu. W wywiadach wspominają, jak zaczęła się ich przygoda ze sportem i jak obecnie dbają o aktywność.