Druga edycja „UTW BEZ GRANIC: seniorzy na start!”. Już w marcu gazeta trafi do czytelników

– Wspieranie aktywnego starzenia się to jeden z priorytetów rządu. W wielu przypadkach osoby starsze unikają wysiłku fizycznego nie z powodu przeciwwskazań medycznych, ale z braku chęci albo z powodu przekonania, że w ich wieku to już niepotrzebne, a nawet szkodliwe –  mówił Andrzej Biernat, minister sportu w wywiadzie dla gazety wydawanej przez Instytut Łukasiewicza „UTW BEZ GRANIC”. Ministerstwo wsparło właśnie finansowo drugą edycję realizowanej przez Instytut ogólnopolskiej kampanii „UTW BEZ GRANIC”. Pierwszy numer gazety trafi do 400 uniwersytetów trzeciego wieku w całej Polsce już w marcu.

Co drugi polski senior nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, a systematycznie ćwiczy tylko 7 proc. osób w wieku 60-64 lat. Zdaniem ekspertów niedostateczna dawka aktywności przyspiesza proces starzenia, zwiększa prawdopodobieństwo inwalidztwa fizycznego  i psychicznego. Ruch zmniejsza ryzyko zachorowania na najczęstsze dolegliwości pojawiające się z wiekiem: nadciśnienie, osteoporozę, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca (wieńcową), cukrzycę. –  Warto podkreślać związek pomiędzy systematyczną aktywnością a zdecydowanie lepszą oceną kondycji, zdrowia i samopoczucia. Kiedy ćwiczymy, czujemy się lepiej, jesteśmy zdrowsi, odczuwamy radość – mówił dr Rafał Rowiński z Katedry Teorii  i Metodyki Sportu i Rekreacji Instytutu Sportu Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie w wywiadzie dla Instytutu Łukasiewicza.

Celem projektu „UTW BEZ GRANIC” jest promowanie i wspieranie inicjatyw służących rozwijaniu aktywności fizycznej osób starszych. Poprzednia edycja realizowana w 2014 roku spotkała się z niezwykle dobrym przyjęciem wśród odbiorców. Najlepiej świadczą o tym wyniki ankiet ewaluacyjnych. 92,1% seniorów uznało, że informacje zawarte w gazecie pozytywnie wpłyną na ich aktywność fizyczną, 91,7% stwierdziło, że wydawnictwo przekonało ich, iż sport jest nie tylko dla młodych – warto ćwiczyć w każdym wieku. Oto niektóre opinie o wydawnictwie:

„Gazeta jest super! Wspaniale aktywizuje i mobilizuje do aktywności osoby 60+. Dziękujemy za wsparcie w naszej działalności” – Katarzyna Rostek, rektor UTW w Tłuszczu;

„Cieszymy się, że wydawnictwo trafia do seniorów. W naszym UTW cieszy się ogromną popularnością i jest wyczekiwane” – Zofia Michalewicz, prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Goleniowie.

Do końca maja przygotujemy trzy wydania bezpłatnej gazety, którą dostarczymy do 400 uniwersytetów trzeciego wieku w całym kraju. Chcemy, by za pośrednictwem „UTW BEZ GRANIC: seniorzy na start!” do słuchaczy dotarły ważne informacje na temat aktywności fizycznej, przedstawione w przyjaznej formie. Zamierzamy popularyzować zdrowe i aktywne starzenie oraz przełamać stereotyp dotyczący ograniczeń dla uprawiania sportów przez seniorów.

Do uniwersytetów trzeciego wieku w całej Polsce, poza gazetą, dostarczymy także pakiet ulotek dotyczących aktywności fizycznej polecanej seniorom: bieganiu, tańcowi i jeździe na rowerze. Zaktualizowany zostanie również portal internetowy poświęcony promocji sportu wśród seniorów – www.seniorzynastart.info.