Aktywność fizyczna osób starszych – zalecenia

Nie ulega wątpliwości, że nasz organizm w każdym okresie życia potrzebuje ruchu. Jednak musimy pamiętać, że ludzie mają różne potrzeby i możliwości, co wyjątkowo wyraźnie widać wśród osób starszych. Dlatego rodzaj i intensywność wysiłku fizycznego, czas trwania oraz częstotliwość zajęć powinny być ustalane indywidualnie.

Światowa Organizacja Zdrowia – WHO – formułując zalecenia dotyczące aktywności fizycznej dla osób starszych, wymienia: ćwiczenia usprawniające (codziennie po 5-10 minut ćwiczeń zwiększających ruchomość w stawach i wpływających na rozćwiczenie aparatu ruchu), ćwiczenia siłowe angażujące duże partie mięśniowe (minimum 2 razy w tygodniu po 20 minut) i ćwiczenia aerobowe czyli wydolnościowe (minimum 2 razy w tygodniu po 30 minut), albo co najmniej 150 min/tydz. aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75 minut o dużej intensywności.

Natomiast rekomendacje Unii Europejskiej dotyczące minimum aktywności fizycznej dla osób dorosłych i starszych mówią o co najmniej 30. minutach aktywności fizycznej dziennie o umiarkowanej intensywności przez 5 dni w tygodniu, a najlepiej codziennie